29. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN ovládl Pavel Jirásek s Romanem Gawlasem

29. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN ovládl Pavel Jirásek s Romanem Gawlasem

V neděli 25.8.2019 skončil 29. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN, který pořádá Šachový klub Jeseník. Turnaj se hrál v kongresovém sále jesenických lázní celých 9 dní od 17. do 25.8. a zúčastnilo se ho celkem 185 hráčů ze všech koutů ČR i ze zahraničí (21 šachistů z Polska, 6 ze Slovenska, 3 ze Španělska a po jednom z Ruska, Rakouska a Íránu). Pestré startovní pole zahrnovalo široké věkové spektrum počínaje nejmladším, sedmiletým Mikulášem Hladkým ze šachového klubu Jezdci Jundrov, až po nejstaršího 79 letého Miroslava Hadámka z ŠK Bruntál. Turnaj ozdobilo svou účastí 20 dívek a žen ve věku od 9 do 50 let.

Slavnostní zahájení turnaje proběhlo v sobotu 17.8. za přítomnosti místostarosty města Jeseník Ing. Václava Urbana, který svoji zdravici pohotově přetlumočil přítomným zahraničním hostům do angličtiny. Po-té všichni přítomní vzpomněli a minutou ticha uctili památku nedávno zesnulého Svatopluka Hastíka, dlouholetého ředitele tohoto turnaje, výborného šachisty a obětavého funkcionáře ŠK Jeseník.

Hrálo se ve dvou skupinách. V hlavní skupině A změřilo své síly 59 hráčů, ve skupině B pak 126 hráčů. Turnaj byl vypsán na 9 kol a hrálo se tempem 90 minut na 40 tahů s přídavkem 30 sekund na tah plus 30 minut do konce s přídavkem 30 sekund za každý tah. Ve skupině A zvítězil ve výborné formě hrající Pavel Jirásek (ŠK Lípa - 7 bodů) před Ondřejem Matrasem (TJ Pankrác - 6,5 b.) a Jaroslavem Burešem (6,5 b. - ŠK Slavoj Poruba). Skupinu B vyhrál Roman Gawlas (SK Řetězárna - 7,5 b.) před Annou Karykowskou (Polsko -7 b.) a Annou Vítovou (ŠK Lípa - 7 b.). Za zmínku stojí rovněž výkon teprve desetileté krnovské naděje Matěje Jašša, který se v celkovém pořadí skupiny B umístil na výborném 24. místě a připsal si neuvěřitelných 174 bodů do svého ELO koeficientu. ELO koeficient vyjadřuje výkonost jednotlivých šachistů.

Kromě vítězů obou skupin byli také vyhlášeni vítězové kategorií chlapců a dívek do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let, nejlepší žena, senior nad 60 let a stejně jako minulý rok byla udělena také cena fair play. V kategorii do 8 let zvítězil Mikuláš Hladký (Jezdci Jundrov). Dále pak zvítězili v kategoriích dívky do 10 let Leontýna Hladká (Jezdci Jundrov), dívky do 12 let Josefína Dudková (TJ Jawa Brodce), dívky do 14 let Sára Tschuliková (ŠK Jeseník), dívky do 16 let Joana Ros Alonso (Španělsko), dívky do 18 let Anna Vítová (ŠK Lípa), chlapci do 10 let Matěj Jaššo (Lokomotiva Krnov), chlapci do 12 let Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov), chlapci do 14 let Filip Neumann (SK Slavia Orlová), chlapci do 16 let Igor Kalkowski (Polsko) a chlapci do 18 let Šimon Londin (SK Prostějov). Nelepší ženou byla Katarzyna Dwilewicz (Polsko), nejlepším seniorem nad 60 let Vladimír Karlík (Slavia Kroměříž) a cena fair play byla udělena Sáře Tschulikové (ŠK Jeseník).

Z šachistů jesenického regionu se nejvíce dařilo již zmíněnému Romanu Gawlasovi (SK Řetězárna), který zvítězil ve skupině B i přesto, že během turnaje jako zubní lékař normálně ordinoval a začátky kol v pracovní dny stíhal (nestíhal) mnohdy jen těsně před uplynutím čekací doby. Na výborném 5. místě se ve skupině A umístil Patrik Gnida (SK Řetězárna) a ve skupině B Petr Chytil (ŠK Jeseník). Mezi mládeží se nejvíce prosadili Sára Tschuliková (ŠK Jeseník), která zvítězila v kategorii dívek do 14 let a Jan Cimburek (SK Řetězárna), který obsadil ve skupině B slušné 49. místo a připsal si skvělých 112 bodů do svého ELO koeficientu.

V rámci letošního ročníku turnaje JESENÍK OPEN byl v úterý 20.8. letos poprvé odehrán bleskový turnaj, který se hrál na 12 kol, tempem 3 minuty s přídavkem 2 sekundy na každý tah. Turnaje se zúčastnilo 40 šachistů. Vítězem se stal Jakub Půlpán (ŠK Dopravní podnik Praha - 11,5 b.) před Jaroslavem Burešem (ŠK Slavoj Poruba - 9,5 b.) a Rafalem Kovalczykem (Polsko - 9 b.). Nejlepší ženou v bleskovém turnaji byla vyhlášena celkově desátá Joana Ros Alonso (Španělsko - 7 b.)

Jednou z novinek turnaje byl on-line přenos 10 partií skupiny A a 5 partií skupiny B. Tyto partie bylo možné sledovat v přímém online přenosu na internetu a na velkoformátové obrazovce přímo v hlavním hracím sále což řada účastníků velmi ocenila stejně jako to, že hrací sál včetně bufetu byl pro účastníky a hosty turnaje otevřen denně již od 13. hodiny. Organizátoři stejně jako minulý rok zajistili pro zájemce z řad účastníků turnaje speciální turnajový autobus, který své pasažéry přivezl před každým kolem z města až k hracímu sálu. Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Karel Volek, Radomír Kolář a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu, proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, za finanční podporu Městu Jeseník a Olomouckému Kraji a v neposlední řadě patří velké díky sponzorům turnaje zejména Priessnitzovým léčebným lázním a.s., Technickým službám Jeseník a.s., Penzionu U Petra a Křesťanskému knihkupectví Domeček.

Konečné pořadí po 9. kole:    skupina A     skupina B

Fotografie:    1.den    2.den    3.den    4.den    5.den     6.den    7.den    8.den    9.den

Videoreportáž z turnaje naleznete zde.

Online přenos:    skupina A     skupina B

Všechny vysílané partie Skupiny A si můžete přehrát na view.chessbase v odkaze zde kde můžete zapnout také šachový motor (engine), aby jste zjistili jak kdo během partie stál nebo stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

Všechny vysílané partie Skupiny B si můžete přehrát na view.chessbase v odkaze zde kde můžete zapnout také šachový motor (engine), aby jste zjistili jak kdo během partie stál nebo stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

Bleskový turnaj / Blitz tournament - 20.8.2019

výsledky   fotografie

Příští jubilejní 30. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN 2020 proběhne 15. až 23.8.2020.

- propozice naleznete v odkaze zde

- online přihlašovací formulář naleznete v odkaze zde

- seznam závazně přihlášených naleznete v odkaze zde

2. ročník mezinárodního šachového turnaje XMAS JESENÍK OPEN 2019 proběhne 26. až 31.12.2019.

- propozice naleznete v odkaze zde

- online přihlašovací formulář naleznete v odkaze zde

- seznam závazně přihlášených naleznete v odkaze zde

1. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka proběhne 12.10.2019.

- propozice naleznete v odkaze zde

Komentáře
Není záznam
Ke stažení