JESENÍK OPEN 2023 je úspěšně za námi

JESENÍK OPEN 2023 je úspěšně za námi

Ve dnech 18. až 27.8.2023 uspořádal Šachový klub Jeseník v pořadí již 33. ročník mezinárodního šachového festivalu JESENÍK OPEN.

Festival měl letos kromě hlavního turnaje ve vážném šachu také 4 doprovodné akce, které odstartoval v pátek 18.08.2023 5. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka v rapid šachu. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 12 minuty + 3 sek. na tah. Všechny festivalové šachové turnaje včetně tohoto se hrály v největším společenském sále v Jeseníku na IPOSE. Memoriálu se zúčastnilo 67 šachistů a vítězem se stal šachový velmistr Štěpán Žilka z nedalekého Nového Malína hájící barvy 1. Novoborský ŠK před Kiliánem Slovákem z Šachy Hošťálková a Krzysztofem Banasikem z polského klubu UKS Gekon Nysa, který je již druhým rokem nepostradatelnou posilou jesenického A týmu. Nejlepším hráčem s FIDE-R do 1500 byla vyhlášena Kristýna Dorazilová (Šachy Vyškov - 5,5 b.), nejlepším hráčem s FIDE-R do 1700 Tereze Radmila Šulcová (2222 ŠK Polabiny - 6 b.), nejlepší ženou Zdeňka Vránová (ŠK Staré Město - 6 b.) a nejlepším seniorem ročník 1958 a starší Rostislav Slavinský (Tatra Kopřivnice - 6,5 b.). Dále pak zvítězili v kategoriích chlapci do 6 let Mikuláš Bílek (ŠK Jeseník - 3 b.),  chlapci do 8 let Martin Palčo (ŠK Jeseník - 4 b.), dívky do 10 let Klára Švábová (Šachy Vyškov - 4 b.), chlapci do 10 let Miroslav Snopek (Šachy Vyškov - 4 b.), dívky do 12 let Maja Pytlik (PL-LKS "Zarzewie" Prudnik - 3,5 b.), chlapci do 12 let David Šára (2222 ŠK Polabiny - 5 b.), dívky do 14 let Kristýna Dorazilová (Šachy Vyškov - 5,5 b.), chlapci do 14 let Daniel Ondráček (ŠK Jeseník - 4 b.), dívky do 16 let Sára Tschuliková (ŠK Jeseník - 4,5 b.) a chlapci do 16 let Adam Pelc (Šachy Krnov - 5,5 b.). Na memoriálu prezentovala své šachové dovednosti také velká skupina našich nejmladších šachových nadějí a nutno podotknout, že dlouhý devítikolový turnaj napoprvé zvládli a svými výkony rozhodně nezklamali.

- konečné pořadí rapid turnaje naleznete v odkaze zde
- online přenos z prvních 20 šachovnic rapid turnaje naleznete v odkazech zde:   chessbase   livechesscloud
- bohatou fotogalerii z rapid turnaje naleznete v odkaze zde

Všechny vysílané partie si můžete stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

Dalším doprovodným turnajem letošního festivalu byl 5. ročník bleskového turnaje, který proběhl v úterý 22.8.2023 od 10:00 do 13:30 ve velkém společenském sále budovy IPOS. Hrálo se švýcarským systémem na 12 kol, tempem 3 minuty s přídavkem 2 sekundy na každý tah. Bleskáče se zúčastnilo 86 šachistů. Vítězem se stal Jakub Půlpán (ŠK JOLY Lysá nad Labem - 10,5 b.) před Vojtěchem Plátem (ŠK JOLY Lysá nad Labem - 10 b.) a Dominikem Orzechem (PL- PKS "Wiatrak" Bydgoszcz - 9,5 b.). Nejlepším hráčem s FIDE-B do 1500 se stala Lenka Mikešová (A64 Grygov - 6,5 b.), nejlepším hráčem s FIDE-B do 1700 Matyáš Dvořáček (Sokol Postoupky - 7,5 b.), nejlepší ženou Zdeňka Vránová (ŠK Staré Město - 8 b.), nejlepším seniorem ročník 1958 a starší Rostislav Slavinský (Tatra Kopřivnice - 6,5 b.) a nejlepším mladým hráčem do 12 let byl vyhlášen Václav Sochor (ŠK ZŠ Horka nad Moravou - 6,5 b.).

- konečné pořadí bleskového turnaje naleznete v odkaze zde
- bohatou fotogalerii z bleskového turnaje naleznete v odkaze zde
 

Ve čtvrtek 24.8. od 10:00 do 13:00 proběhla vůbec poprvé v rámci festivalu další akce a sice Šachová exhibice před radnicí na Masarykově náměstí v rámci které sehráli simultánku svorně se 17 šachisty šachový velmistr a předseda ŠSČR Martin Petr (ELO-2472) a kandidát mistra Patrik Gnida (ELO-2251) historicky nejlepší šachista z našeho okresu a kapitán jesenického A týmu. Martin Petr 14 partií vyhrál, 2 remizoval a jednu prohrál. Šťastným vítězem byl Jakub Mařák z ŠK Zlín. Patrik Gnida 10 partií vyhrál, 2 remizoval a 5 prohrál. Šťastnými vítězi bylI Miloslav Bubeníček z TJ Sokol Pravčice, Jan Vrba z ŠK Bruntál, Antonín Vlček z TJ Vítkov, Matěj Uhrák z VOKD Poruba a Matyáš Dvořáček ze Sokolu Postoupky. Vrámci šachové exhibice také sehráli úspěšně dvě partie "naslepo" Ondřej Vraj z Šachy Hošťálková a Jan Kolář z ŠK Mohelnice. Účastníky a diváky šachové exhibice také pozdravil místostarosta města Jeseník Ing. Václav Urban.

- bohatou fotogalerii ze šachové exhibice naleznete v odkaze zde

Ve sobotu 26.8. od 9:30 do 13:30 proběhla poslední doprovodná akce festivalu a to 2. ročník tenisového turnaje ve čtyřhře. Tento turnaj uspořádal Šachový klub Jeseník ve spolupráci s Tenisovým klubem Jeseník v krásném areálu tenisových kurtů ve Smetanových sadech. Zúčastnilo se ho 17 deblových párů tj. 34 tenistů kteří byli jednak z řad členů TK Jeseník a také z řad účastníků mezinárodního šachového festivalu JESENÍK OPEN 2023. Turnaj byl rozdělen do dvou výkonnostních skupin. Skupinu ELITE vyhrál jesenický deblový pár Jan Šťastný, Petr Buriánek před dalšími jeseničáky Danielou Królovou s Tobiášem Lutonským a česko-polským párem Marika Kostecka, Tomáš Mohapl. Skupinu KOMFORT vyhráli mladí talenti z Brna bratři Martin a Ondřej Hrádkovi kteří letos oslavili teprve své 9. respektivě 10. narozeniny! Na druhém místě se umístil olomoucký pár (otec se synem) Tomáš a Jiří Molnárovi a třetí místo vybojovali manželé Jan a Zuzana Lutonští z Jeseníku.

- bohatou fotogalerii z tenisového turnaje naleznete v odkaze zde
 

A nyní již přejdeme k hlavnímu festivalovému turnaji ve vážném šachu, který byl tradičně rozdělen do dvou výkonnostních skupin a trval celých devět dní od 19. do 27.8.2023. Probíhal ve velkém společenském sále budovy IPOS a hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 90 minut na prvních 40 tahů s přídavkem 30 sec/tah + 30 minut s přídavkem 30 sec/tah. Turnaje se se zúčastnilo 187 hráčů, 175 z ČR a 12 ze sousedního Polska. V silnější skupině A nastoupilo 72 a ve skupině B 115 šachistů. Aby byly hráčům zajištěny co nejlepší hrací podmínky 51 šachistů skupiny B odehrálo své partie v přilehlé velké zasedací místnosti, která je také součástí budovy IPOS. Startovní pole zahrnovalo široké věkové spektrum počínaje nejmladším, osmiletým Martinem Palčem z domácího ŠK Jeseník, až po nejstaršího 83-letého Karla Martince z TJ Kralupy. Turnaj ozdobilo svou účastí 23 dívek a žen ve věku od 12 do 50 let. Kromě domácích šachistů, kterých bylo 20, byla tradičně největší výpravou 11-ti členná skupina z Šachy Hošťálková se kterou nás pojí dlouholeté přátelské vztahy. Početné výpravy přijely také z oddílů ŠK Spartak Ústí nad Labem, ŠK Zlín-Malenovice, Vyškova a dalších. Slavnostní zahájení turnaje proběhlo v sobotu 19.8. před 1. kolem za účasti starostky města Jeseník Mgr. Bc. Zdeňky Blišťanové, která pronesla hezkou a podnětnou zdravici. Po-té všichni přítomní vzpomněli a minutou ticha uctili památku Pavla Kozáka, bývalého ředitele tohoto turnaje, výborného šachisty a funkcionáře ŠK Jeseník, který zesnul náhle 13.05.2023 ve věku 63 let. Ve středu a ve čtvrtek 23. a 24.8. navštívil náš festival také vzácný host předseda Šachového svazu ČR, šachový velmistr a extraligový hráč Martin Petr, který ve středu odpoledne před zahájením kola pronesl zdravici účastníkům turnaje ve vážném šachu a slavnostně zahájil 5. kolo. O den později sehrál rovněž simultánku na náměstí před radnicí, o které je zmínka výše. Návštěva pana předsedy byla pro nás velkým zážitkem a nutno podotknout, že po celou dobu na nás působil velmi sympaticky, skromně a kompetentně. A jak turnaj ve vážném šachu dopadl?

Ve skupině A zvítězil Pavel Flajšman z klubu ŠK Dvorec se ziskem 7,5 bodu. V turnaji ani jednou neprohrál a nenechal tak nikoho na pochybách, že pohár pro vítěze je ve správných rukách. Tento nenápadný, ale velmi sympatický jednadvacetiletý šachista z Nepomuku uhrál v Jeseníku dle svých slov svůj životní výkon, který řadí současně s vítězstvím na turnaji Zlatá Praha Open 2021 mezi své dosavadní největší šachové úspěchy. Na druhém místě se umístil Krzysztof Banasik z polského klubu UKS Gekon Nysa a třetí skončil Josef Mudrák z TJ Vlčnov oba se ziskem 6,5 bodu. Dále byli vyhlášeni na 4. místě Stanislav Tillmann (TJ Ostrava - 6,5 b.) a na 5. místě Jan Kolář (ŠK Mohelnice - 6,5 b.)

Skupinu B vyhrál Martin Pardy ze Slezanu Opava s úctyhodným ziskem 8,5 bodu, který tak zažil opravdové deja vu neboť JESENÍK OPEN ve stejné skupině vyhrál již jednou a to před sedmnácti lety v roce 2006. Na druhém místě se umístil Jan Chlebek a třetí skončil Tomáš Filip oba ze Sokola Dobrá oba se ziskem 7 bodů. Dále byli vyhlášeni na 4. místě Marek Skočík (TJ Sloup - 6,5 b.) a na 5. místě Miroslav Janeček (Slezan Opava - 6,5 b.)

Kromě vítězů obou skupin byli také vyhlášeni vítězové kategorií chlapců a dívek do 8, 10, 12, 14, 16 a 20 let, nejlepší žena, senior nad 60 let a skokan turnaje. V kategorii dívky do 12 let zvítězila Eva Čzedronová (2222 ŠK Jeseník), dívky do 14 let Dominika Kaplanová (ŠK JOLY Lysá nad Labem), dívky do 16 let Sára Tschuliková (ŠK Jeseník,) dívky do 20 let Tereza Radmila Šulcová (2222 ŠK Polabiny), chlapci do 8 let Martin Palčo (ŠK Jeseník,) chlapci do 10 let Jáchym Vorlík (ŠK JOLY Lysá nad Labem), chlapci do 12 let Václav Sochor (ŠK ZŠ Horka nad Moravou), chlapci do 14 let Vojtěch Starý (2222 ŠK Polabiny), chlapci do 16 let Stanislav Tillman (TJ Ostrava) a chlapci do 20 let Jan Kolář (ŠK Mohelnice). Nejlepší ženou byla Marika Kostecka (PL- ASSz "Lipno" Stęszew), nejlepším seniorem ročník 1958 a starší Vladimír Karlík (Slavia Kroměříž) a skokanem turnaje Lukáš Zrůst (ŠK Spartak Chodov). Z našich šachistů se nejvíce dařilo Romanu Gawlasovi, který obsadil ve skupině A výborné 16. místo se ziskem 5,5 bodu a Janu Cimburkovi, který ve stejné skupině obsadil velmi pěkné 22. místo s 5 body. Dále se ve skupině B umístil na solidním 38. místě Jan Basler se 4 body.

Z turnaje byl i letos vysílán on-line přenos a to deseti partií skupiny A a deseti partií skupiny B. Tyto partie bylo možné sledovat v přímém online přenosu na internetu a na velkoformátové obrazovce přímo v hlavním hracím sále což řada účastníků velmi ocenila stejně jako to, že hrací sál včetně bufetu byl pro účastníky a hosty turnaje otevřen denně již od 14. hodiny. Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Radomír Kolář ml. a Martin Valíček, správce online přenosu Lucie Kolářová, turnajová kameramanka a marketérka Edita Koriťáková ml., turnajový fotograf, zvukař a nástěnkář Radomír Kolář st. a ochotná a usměvavá obsluha v obou bufetech, kterou tvořili Gabriela Morongová ml. a st., Natálie Morongová, Dominika Tschuliková, Kateřina Švecová a Edita Koriťáková st. proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali. Za finanční podporu tradičně děkujeme Městu Jeseník a Olomouckému Kraji a v neposlední řadě patří velké díky sponzorům turnaje Priessnitzovým léčebným lázním Jeseník a.s., Šachovému svazu ČR, Woox Syndicate s.r.o. a Křesťanskému knihkupectví Domeček.

- konečné pořadí vážného turnaje naleznete v odkazech zde:   skupina A   skupina B

- online přenos z 20 šachovnic vážného turnaje naleznete v odkazech zde:
          - prvních 10 šachovnic skupiny A:   chessbase   livechesscloud
          - prvních 10 šachovnic skupiny B:   chessbase   livechesscloud

- bohatou fotogalerii z vážného turnaje naleznete v odkazech zde:   1.kolo   2.kolo   3.kolo   4.kolo   5.kolo   6.kolo   7.kolo   8.kolo   9.kolo   slavnostní vyhlášení

Všechny vysílané partie si můžete stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

Na závěr dovolte ještě jeden statistický údaj. Všech festivalových turnajů a akcí se aktivně zúčastnilo 273 hráčů a když připočteme jejich početný doprovod z řad trenérů, rodičů a fanoušků můžeme učinit objektivní odhad, že město Jeseník se během této akce rozrostlo o cca 500 lidí.

Příští 34. ročník mezinárodního šachového festivalu JESENÍK OPEN 2024 proběhne 16. až 25.8.2024. Propozice zveřejníme nejpozději během měsíce ledna 2024.

Komentáře
Není záznam
Ke stažení